Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Postanowienie Komisarza Wyborczego

POSTANOWIENIE NR 87/2023 KOMISARZA WYBORCZEGO W ELBLĄGU I
POSTANOWIENIE NR 49/2023 KOMISARZA WYBORCZEGO W ELBLĄGU I

Załączniki

Diagnoza sytuacji dzieci i młodzieży w naszej gminie - Wypełnij Ankietę!

Szanowni Państwo,
 
Fundacja Fundusz Współpracy prowadzi badanie sytuacji społecznej naszej Gminy, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.
 
Badaniem objęte są różne grupy mieszkańców, w tym dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe. Chcielibyśmy poznać Państwa opinię m.in. na temat jakości życia, sytuacji społecznej naszej Gminy, relacji między ludźmi (w tym rodzinnych), lokalnej oferty usług oraz działalności miejscowych instytucji i organizacji. W ten sposób uzyskamy cenną wiedzę na temat lokalnych potrzeb, zjawisk społecznych i kierunków rozwoju, a także konkretnych działań, które powinny zostać zrealizowane w naszej Gminie w okresie najbliższych kilku lat.
 
Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wyniki będą prezentowane w formie zbiorczych zestawień statystycznych (np. wykresów i tabel).
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu! Prosimy o wypełnienie ankiety najpóźniej do piątku 19 maja 2023 roku.

Załączniki

Pokaz Sprzętu Wojskowego

Projekt pt. Seniorom razem raźniej

Zaproszenie do udziału w projekcie Projekt pt. Seniorom razem raźniej finansowany w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025 - Edycja 2023
 
Realizowany przez Fundacja Zachęta
 
Do projektu zapraszamy 28 seniorów z obszaru powiatu bartoszyckiego. Wsparciem aktywizacyjnym planujemy objąć osoby, które dotychczas pozostawały bierne, nie uczestniczyły w zajęciach i spotkaniach dla Seniorów, m.in. prowadzonych przez UTW działający na terenie powiatu (w Bartoszycach, Górowie Iławieckim).
 
Podstawowymi kryteriami naboru uczestników będą wiek (ukończone 60 lat), brak zatrudnienia – pozostawanie na emeryturze, rencie.
 
Dodatkowe kryteria jakie będą brane pod uwagę to samotność - brak współmałżonka, niskie dochody, niezamieszkiwanie z rodziną.
 
Podstawowym założeniem projektu jest realizacja zgłaszanych przez seniorów potrzeb, związanych z umożliwieniem im zaangażowania się z powrotem w życie społeczne, nawiązanie nowych kontaktów, dzięki wzbogaceniu skierowanej do nich oferty zagospodarowania czasu wolnego, zwiększenia udziału w aktywnych formach spędzania wolnego czasu, wspieranie innych seniorów mniej samodzielnych i ich otoczenia, oraz rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym, a także zainteresowania ich dbałością o zdrowie własne i najbliższych.
 
Celami szczegółowymi są: podniesienie kompetencji społecznych poprzez udział w działaniach projektowych wśród co najmniej 25 seniorów objętych projektem; zwiększenie zainteresowania aktywnością fizyczną wśród co najmniej 20 seniorów objętych projektem; popularyzacja działań na rzecz środowiska seniorów na terenie powiatu bartoszyckiego.
 
W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:
1. Spotkania z dietetykiem
2. Aktywność sportowa
3. Pomagam sobie i innym
4. Informatyczne ABC
5. Wyjazdy aktywizująco – integracyjne
6. Spotkanie podsumowujące
 
Wszelkie informacje pod telefonem 517 691 184
 
Liczba miejsc ograniczona

KONKURS PLASTYCZNY pt. „ MOJA, TWOJA BIBLIOTEKA”

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „ MOJA, TWOJA BIBLIOTEKA”
 
Organizatorem konkursu jest Gminne Centrum Kulturalno- Biblioteczne w Bezledach.
Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek pod hasłem:
„ MOJA, TWOJA BIBLIOTEKA” w 2023 r.
 
Cele konkursu:
  • rozbudzenie wrażliwości estetycznej dzieci,
  • rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,
  • pobudzenie aktywności twórczej,
  • doskonalenie sprawności manualnej.
Zasady uczestnictwa:
  1. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w trzech grupach wiekowych: - przedszkolaki 5-6 latki , uczniowie klas I –III i IV-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Bartoszyce.
  2. Termin składania prac upływa 12 maja 2023r.;
  3. Termin ogłoszenia wyników konkursu 15 maja 2023 r.
  4. Prace oraz formularz zgłoszeniowy należy składać w Gminnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Bezledach, Domach Kultury w Łabędniku i Rodnowie lub Bibliotekach w Bezledach, Galinach, Wojciechach, Łabędniku i Rodnowie.
  5. Praca plastyczna powinna być wykonana własnoręcznie przez uczestnika konkursu w maksymalnym formacie A4.
  6. Kształt pracy jest dowolny.
  7. Praca plastyczna może być wykonana dowolną techniką w formie płaskiej (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane).
  8. Tematyka pracy powinna być spójna i nawiązywać do tegorocznego hasła Dnia Bibliotekarza i Bibliotek „ MOJA, TWOJA BIBLIOTEKA”
  9. Każdy uczestnik może zgłosić wyłącznie jedną pracę.
  10. Uczestnik bierze udział w konkursie po złożeniu pracy wraz z wypełnionym i podpisanym przez rodzica/ opiekuna prawnego formularzem zgłoszenia uczestnika do konkursu plastycznego.
  11. Pracę konkursową należy podpisać podając imię i nazwisko autora pracy, wiek i numer telefonu kontaktowego rodzica lub opiekuna prawnego.
  12. Dostarczenie pracy i formularza jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do pracy konkursowej na Organizatora, zgodą na jej publiczne udostępnianie (na stronie internetowej Organizatora i tablicach ściennych) oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu i nieodpłatne wykorzystanie wizerunku w materiałach informacyjnych Organizatora.
  13. Kryteria oceny prac:
    - zgodność z tematem,
    - pomysłowość,
    - estetyka wykonania,
    - samodzielność wykonania.
  14. Oceny prac dokonuje jury powołane przez Organizatora. Jury przyzna w każdej kategorii wiekowej trzy nagrody (I, II, III miejsce) oraz wyróżnienia.
  15. Autorzy zwycięskich prac zostaną poinformowani telefonicznie, a ich prace udostępnione zostaną w mediach społecznościowych organizatora konkursu.
  16. Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
 

Załączniki

Bieg z Flagą w Łabędniku

W dniu 1 maja 2023 w Łabędniku obchodzono święto flagi. Mieszkańcy mieli okazję do wyrażenia patriotyzmu i szacunku do symbolu narodowego.
 
W Polsce święto to jest obchodzone od 2004 roku i przypada 2 maja, w przeddzień rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wiele osób tego dnia wywiesza biało-czerwoną flagę na swoich domach, balkonach lub oknach.
 
Organizatorzy Biegu z Flagą Sołtys Sołectwa Łabędnik, KGW „Łabędzianki” oraz OSP Łabędzinik zadbali także o specjalne atrakcje dla mieszkańców, takie jak grill, ciasto i konkurencje typu rzut butem, wbijanie gwoździa, strażacki tor przeszkód na czas, przeciąganie liny czy jazda taczką. Dla najmłodszych przygotowywane były dmuchańce. Można było też spróbować przejść tor w alkogooglach i narkogooglach, aby zobaczyć jak wpływają one na zdolność prowadzenia pojazdu.
 
Bieg z Flagą w Łabędniku wsparł Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha.
 
Obchody święta flagi to nie tylko zabawa, ale też nauka i pamięć o historii naszego kraju.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Bieg z Flagą w Łabędniku

Uroczysty apel z okazji wydarzeń majowych

27 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia majowe w Polsce. Program artystyczny przygotowany przez uczniów nawiązywał do uchwalenia Konstytucji, wyboru Kardynała Wojtyły na Papieża czy też Święta Flagi.

Wydarzenie było również okazją do symbolicznego przecięcia wstęgi, nawiązującego do zakończenia remontów i modernizacji budynku szkoły.

W roku ubiegłym zmodernizowano i wyremontowano toalety uczniowskie, dostosowując je do osób ze specjalnymi potrzebami oraz uzyskując dofinansowanie na ten cel z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodatkowo gruntowny remont wykonano w pięciu klasopracowniach, szatniach uczniowskich, zakupując nowe meble i niezbędne wyposażenie.
Ważnym elementem poprawy warunków w szkole był remont stołówki oraz zakup mebli kuchennych i wyposażenia (zastawy stołowej, sprzętów kuchennych, naczyń, obrusów) we współpracy z aktywnie działającą w szkole Radą Rodziców.
Kapitalny remont biblioteki, gabinetu psychologa oraz gabinetu dyrektora były jednymi z pierwszych inwestycji służących poprawie zaplecza socjalno–dydaktycznego szkoły.

Największą i najważniejszą inicjatywą roku 2022 stała się jednak modernizacja dachu na starej części budynku szkoły. Inwestycja polegała na modernizacji dachu szkoły w ramach robót wykonano:
  • wymiany dachówki, rynien i rur spustowych,
  • montażu ław kominiarskich oraz płotków śniegowych,
  • wykonanie nowej obróbki blacharskiej,
  • wykonanie docieplenia z wełny mineralnej,
  • przemurowanie i wykonanie nowych czap,
  • otynkowanie, malowanie,
  • wymianie instalacji odgromowej oraz instalacji elektrycznej w pomieszczeniach na I piętrze wraz z osprzętem
  • remont podłóg, szpachlowanie i pomalowanie ścian i sufitów w pomieszczeniach na piętrze;
  • docieplenie stropu na poddaszu.
  • remont schodów drewnianych.
Łączny koszt: 412 091,64 zł
 
W lutym roku 2023 dobiegła również końca gruntowna przebudowa pokoju nauczycielskiego oraz pomieszczenia socjalnego pracowników (zburzenie ścianki działowej, wyrównanie sufitu i ścian, wymiana kaloryferów, położenie paneli podłogowych, doprowadzenie wody i odprowadzenie kanalizacji, wymiana oświetlenia i mebli). Odświeżono również cały korytarz szkolny, łącznie z częścią podpiwniczenia.
Oprócz warunków bytowych w szkole duży nacisk kładzie się na regularne powiększanie zaplecza dydaktycznego i wyposażenia.

Na każdej lekcji uczniom służą również monitory interaktywne, laptopy i pomoce dydaktyczne zakupione w ramach funduszy z projektu „Pomoce niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych, ...” – na kwotę 64 913,00 zł.
Dzięki poprawie warunków edukacji uczniowie szkoły uczestniczą i zdobywają wysokie miejsca w konkursach, olimpiadach, zawodach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Żydowo. Apel z okazji wydarzeń majowych

Święto Ziemi w Galinach

Dnia 26 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach odbył się uroczysty apel poświęcony obchodom Święta Ziemi. Była to niezapomniana okazja, aby pokazać naszą troskę o naszą planetę i nauczyć się czegoś nowego o ekologii.
 
Święto Ziemi rozpoczęło się od uroczystego apelu, podczas którego Pani Magdalena Jabłonowska, dyrektorka szkoły w Galinach, przywitała zaproszonych gości, m.in:
  • Pana Andrzeja Dycha- Wójta Gminy Bartoszyce
  • Pana Marcina Przybysza - sołtysa
  • Pana Krzysztofa Prokopa - radnego
  • Pana Pawła Ulaniuka - Leśniczego
  • Panią Teresę Bryłę - p.o. dyrektorkę SP Wojciechy
  • Paną Jadwigę Bloch- dyrektorkę ZSP w Bezledach
  • Panią Agnieszkę Fuśnik- Olender - dyrektorkę SP w Kinkajmach
  • Panią Martynę Uklejską - dyrektorkę Gminnego Przedszkola w Tolko
  • Panią Justynę Głuchocką – wice dyrektorkę SP w Krawczykach
Część artystyczną rozpoczęły najmłodsze dzieci, które śpiewały i tańczyły w strojach koloru ziemi na cześć ziemi. Dzieci prezentowały się wspaniale i otrzymały gromkie brawa.
 
Inną ciekawą inicjatywą była inscenizacja sądu nad żabą i jej ważnej roli w ekosystemie. Uczniowie przygotowali scenkę, w której przedstawili problem zagrożenia gatunków zwierząt i roślin przez działalność człowieka. Żaba była oskarżona o to, że jest brzydka, skacze po błocie i psuje krajobraz. Sędzia i ława przysięgłych musieli rozstrzygnąć jej los. Na szczęście obrona przedstawiła wiele argumentów na korzyść żaby i jej pozytywnego wpływu na środowisko. Sąd uznał żabę za niewinną i wydał wyrok nakazujący ludziom szanować przyrodę i jej mieszkańców.
 
A na koniec był pokaz mody ekologicznej, czyli strojów wykonanych z różnych odpadów. Były to piękne i pomysłowe kreacje z papieru, plastiku, tkanin i innych materiałów.
 
Był to bardzo udany dzień, który na długo zapadnie nam w pamięci.
 
„Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą się powtarzać i że Gmina Bartoszyce będzie wzorem dla innych regionów w promowaniu postaw proekologicznych i każdy z nas będzie pamiętał o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom, który należy chronić. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom za ich wkład i entuzjazm.” - Andrzej Dycha, Wójt Gminy Bartoszyce.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Święto Ziemi w Galinach

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2023 r.

W dniach 24-30 kwietnia 2023 r. obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa.
 
Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych. Pandemia COVID-19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.

Pamiętajmy:
- Szczepienia ratują życie.
- Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
- Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą trwałymi następstwami, a nawet śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
- Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
- Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
- Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
 
Czym jest szczepienie?
Szczepienie polega na podaniu pacjentowi przez osobę uprawnioną szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił. Szczepienie ochronne jest świadczeniem zdrowotnym z zakresu profilaktyki. Procedura szczepienia zawsze obejmuje: badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia (lub podejmuje decyzję o odroczeniu) oraz podanie szczepionki.
 
Czym są szczepionki?
Szczepionki to produkty lecznicze pochodzenia biologicznego, podawane osobom zdrowym w celu ochrony przed chorobami zakaźnymi. Zawierają antygeny zdolne do indukcji określonych procesów immunologicznych, warunkujących powstanie trwałej odporności bez wywoływania działań toksycznych.
 
Czy szczepienia są bezpieczne?
Bezpieczeństwo każdej szczepionki jest oceniane na wszystkich etapach badań, które są nad nią prowadzone, a także w trakcie produkcji oraz podczas stosowania zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu preparatów.
Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne. Przestrzeganie tych wysokich standardów przez podmioty działające w systemie ochrony zdrowia gwarantuje bezpieczeństwo osób poddawanych szczepieniom.
 
Kto może wykonać szczepienie?
Szczepienia ochronne mogą wykonywać lekarze i felczerzy, pielęgniarki, położne, a także higienistki szkolne.
 
Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?
Szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) są realizowane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. przychodnie), które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach włączając się w ww. inicjatywę uruchamia w dniach 24- 28 kwietnia 2023 r. w godz.  8:00- 18:00 linię telefoniczną, numer: 883 366 906, pod którą można uzyskać informacje na temat szczepień ochronnych.

Załączniki

Za nami I Charytatywny Wrak Race w Tolko

W minioną niedzielę 23 kwietnia 2023 r. razem jeździliśmy i pomagaliśmy Łukaszowi, który potrzebuje wsparcia na leczenie swojej choroby. Organizatorami wyścigów byli Hol-Mat Pomoc Drogowa wraz z Drift Show, a Honorowy Patronat objął Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło wielu pasjonatów motoryzacji i ludzi dobrej woli.
 
Na miejsce zawodów przybył bohater imprezy 8-letni Łukasz z Tatą, którzy ze wzruszeniem wszystkim podziękowali za pomoc. Następnie inauguracji dokonał gospodarz Gminy Pan Andrzej Dycha wraz z organizatorami WRAK RACE oraz gość specjalny Mariusz Lucyfer z ekipą „Złomowisko.pl” zapraszając i życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń.
 
W zawodach wystartowało ponad 30 kierowców, którzy podzielili się na dwie kategorie: seryjne i przerobione pojazdy. Każdy z nich miał do pokonania cztery okrążenia po wymagającym torze pełnym zakrętów i błota. Nie zabrakło emocji, adrenaliny i widowiskowych akcji. Niektóre wraki nie wytrzymały trudu rywalizacji i musiały się wycofać z dalszej jazdy.
 
Na miejscu była też grupa off road 4x4, która woziła pasażerów swoimi terenówkami po okolicznych polach oraz można było wykupić lot samolotem z Janem Bodnarem. Była to dodatkowa atrakcja dla tych, którzy chcieli poczuć dreszczyk przygody i zobaczyć piękne krajobrazy z innej perspektywy.
 
Po zakończeniu wyścigów nagrody dla najlepszych zawodników w każdej kategorii wręczył Pan Andrzej Dycha Wójt Gminy Bartoszyce.
I Przerobione
1 miejsce – Szymon Pawelec – Honda
2 miejsce – Łukasz Kruczyk, team: NARCIARZ – Honda
3 miejsce – Michał Majduk. Team: PASYM – Honda
 
II Seryjne
1 miejsce – Bogusław Rudnik, Pilot: Beata Ślażko – Polo
2 miejsce – Robert Szczepański, PilotL Rafał Rapa, team: Asterka Boża – Astra
3 miejsce – Piotr Kowaliszyn, team: Pitek – Renault Twingo
 
Wszyscy uczestnicy i kibice mogli też skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów i wolontariuszy. Na stole nie zabrakło grilla, grochówki i ciast domowego wypieku. Atmosfera była bardzo miła i rodzinna.
 
Cały dochód z imprezy został przeznaczony na pomoc Łukaszowi, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Jego rodzina nie jest w stanie pokryć kosztów leczenia i rehabilitacji, dlatego potrzebuje naszej pomocy.
 
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy włączyli się w naszą inicjatywę i wsparli naszą szlachetną sprawę. Dziękujemy kierowcom, pasażerom, kibicom, sponsorom, partnerom, organizatorom i wolontariuszom za ich zaangażowanie i hojność. Razem możemy więcej!” - Andrzej Dycha Wójt Gminy Bartoszyce.
 
Charytatywny wrak race to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do niesienia pomocy innym ludziom. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami ponownie na kolejnej edycji tej imprezy!
 
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/gmina.bartoszyce/

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Charytatywny Wrak Race w Tolko

Lokalizacja
Facebook Page Plugin